Pamparix collies

Statistics


Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

Our history

Olin 5 aastane, kui Koeru turul lunisin vanaemalt omale kutsika, kelle kohta müüja rääkis, et vanemates on väljamaa karjakoerte veri. Võis õige jutt olla. Sel ajal, 1958, oli tõesti Eestisse toodud bordercolliesid. Kui pilti vaatan oma esimesest koerast, siis täiuslik tric bordercollie oli mu esimene koer. Nagu aastaid hiljem nägin Cruftsi võitjat oma silmaga. Edasi läks aeg saada täiskasvanuks ja 1978 aastast olengi colliedega

Kasvatame pikakarvalist colliet alates1978. aastast.
Esimene collie oli  FROGGY GINGERPOP
. kelle vanemad olid toodud Soomest. Esimene pesakond PAMPARIX  kutsikaid sündis 1980. aastal.  Kutsikaid oli 7 ja see oli selle aja parim pesakond N-Liidus -s.
COLLIEPÄEVA  1982. a. võitis
FROMY PAMPARIX ,  mitmekordsed võtjad olid  PAMPARIX FLYNG CHIMNYSWEEP ja Forigner Pamparix.

 

Teine collie tuli meie perre 1981. aastal - VESIMIEHEN MAMMONA acca ASSI. Sel ajal oli soovitav käia kõikidel aretusse minevatel colliedel dressuuris. Tegelesime sellega aktiivselt. Elasime Rakveres, kuid käisime  Froggiga Tallinnas  ülddressuuris. Sellepärast oli ASSI õpetamine  palju lihtsam, ta oli eriliselt tark ja talle meeldis oma oskusi näidata, meil aga olid juba õpetamise kogemused. ASSI  isa oli  Soome Töö-ja Show tsempion. ASSI kasvas üles Arhangelski oblastis, kuna abikaasa Üllar võeti sõjaväkke ja läksime perega kaasa. Tööle mul polnud võimalik seal minna ja ajaviiteks õpetasin Assile  lisaks dressuurivõtetele igasuguseid tsirkusekoera trikke.

 

ASSIL läks näitustel hästi. Ta oli Tallinna näituse tõuvõitja 1982. a. Assil oli mitu pesakonda, esimesed kaks selle aja parima aretus-isase  FINN ARROW BLACK JOCKEY-ga.  Kaunimad neist kutsikatest olid  REVAL PAMPARIX  MANANA  MIDZY,  R.P. BLACK MIRABEL,  Winner R.P. MIDONA  MIRACLE (MIDRI) ja  R.P. BLACK MARGOT. MIDRI lapselaps PERNAU SAATMAR ABSTRUSE ANGEL oli meie kenneli aretuskoer, elas 12,5 aastat vanaks. Pean teda üheks meie kasvanduse ilusamaks koeraks tol ajal.

 

1983. a. olid meil lisaks ASSILE veel  MIDZY ja FROMY kutsikas - R. FIREFLAME BLACK FAVOURITE e. RITI.
RITI kasvas üles Üllari ema talus. Ilma õpetuseta hakkas Riti töötama tubli karjakoerana.
MIDZI ostsin tagasi sõjaväelase perekonnast aastasena, sest nagu tollel ajal juhtus, suunati pereisa Saksamaale teenima ja koera kaasa ei võetud. MIDZI oli väga armsa ilmega ja ilus koer. Käisime 1988. a. Moskva näitusel ja teda oli pildistamas 50 fotograafi ! MIDZY erines Venemaa colliedest nii väga, et  kõik soovisid teda jäädvustada. MIDZIL olid F. A. JOCKEGA kutsikad. Minu lemmikuteks said  R.P.
McENROY, McETTIE, McETHEL. McENROY tütar on P. BLUE STAR. Püüan jatkata McEnroy liini meie siniste colliedega.
RITI  tütre 
R. P. FINNIEPUHHI õed ja vennad on müüdud Venemaale. Paljud olid seal edukad näituse ja aretuskoerad. FINNIE-lt on meil PIRTELÖN RITARIGA   P. FRESERA JA  KERRYGA P. GOLDEN FANTASY JA P. FATIMA ( 1 X SERT)

 

1987 a. toimus Tallinnas traditsiooniline  COLLIE ERINÄITUS. Kohtunik oli tuntud Soome colliekasvataja B. Ahonius. Aastate jooksul oli Eesti colliedel tekkinud palju austajaid. Osteti Eestist kutsikaid, osaleti meie näitustel ning kasutati Eestisse imporditud isaseid.
Sellel näitusel anti esimest korda välja rändauhind parimale colliekasvandusele. Parimaks kasvanduseks sai kolm aastat edasi järjest PAMPARIX! Karika rändamine lõppeski meie riiulil. 1987. ja 1988. a. PARIMA KASVANDUSE võitmisel osalesid näitusel peamiselt Assi ja Midzi järglased. 1989.a. olid võidukad Riti ja Froggy lapsed.

 

1988. a. aprillis, COLLIEPÄEVAL olid Eestis külas Tsehhoslovakkia colliekasvatajad. Kohtunik oli Soomest. Meelde on jäänud see näitus ka sellepoolest, et viidi läbi lumetuisus. Tol ajal polnud isegi talvel kombeks sisenäitusi teha. See oli esimene Eesti koertenäitus, kus toimus eelregistreerimine ja anti välja Eesti esimene näitusekataloog osalejate nimekirjaga. Tänapäeval ei kujuta keegi ette, kuidas võiks olla teisiti...

1989. aastal tegi meie Linnaklubi Collie-sektsioon Eesti esimese sisenäituse. Kohtunik oli Inglismaalt, väga tuntud pr A.CHATFIELD, Rahvusvahelise Collieühingu president, Dunsinane kasvanduse omanik.
Koeri oli üle 250. Ka sellel näitusel oli palju selle aja kohta uut. Näiteks: näitusest tehti video, trükiti plakat, esmakordselt nägid inimesed lühikarvalist colliet, kohal oli televisioon, ruum oli dekoreeritud, auhindade laud rikkalik, kasutasime mikrofoni, valjuhääldit. Ja muidugi esimene inglise kohtunik Eestis!. Rahvusvahelises COLLIE HANDBOOK- is ilmus kohtuniku artikkel näitusemuljetest "RAUDSE EESRIIDE TAHA". Välismaal sai teatavaks, et ka meil on ilusad collied. Samas HANDBOOK-is ilmus esimene kasvatajareklaami lehekülg PAMPARIX-ilt ja Eestist üldse
.

 

 

Kõikide nende  collie-aastate jooksul olen andnud kutsikatele nimed kahe esimese  collie järgi. FROGGY järglased on olnud F-nime-algustähega ja kõik ASSI lapsed-, lapselapsed jne. on saanud nimed, mis algavad M-tähega.

 

1987.a. saime Soomest oma esimese isase collie - PIRTELÖN RITARI- Pirtu. Olime teda 2  aastat oodanud enne kui leidus sobiv koer Eesti colliede aretuseks. Sain ta vahetusena MIDZI 1985. a. SOOME VIIDUD KUTSIKA EEST, KELLE VÕTTIS ENDALE FINN ARROW KASVATAJA RIITTA BERGGREN. RIITTA ON ÜKS, KES ON " SÜÜDI ", SELLES, ET EESTI COLLIE-KASVATUS TOLLEL AJAL EESTIS NII HEALE TASEMELE JÕUDIS. TEMA KASVANDIKUD F. A. JOCKEY JA F. A . GOLDEN DUFFY OLID PARIMAD, MIS EESTISSE TOODI, LISAKS NEILE VEEL MITMED TEISED VÄGA HEAD KOERAD, KAS RIITTA ENDA KASVANDIKUD VÕI TEMA SOOVITATUD COLLIED.
1989.a. TÕI MEILE TEISE ISASE COLLIE T. AALTONEN, VESIMIEHEN KASVANDUSE OMANIK JA  MEIE ESIMESE  SOOME COLLIE -ASSI KASVATAJA. TUULIA OLI SAMUTI  MIDZY KUTSIKA VÕTNUD NING VASTUTASUKS OLI MEIL NÜÜD
LILIDREAMS DANNY TRAMP- KERRY. MÕLEMAD KOERAD OLID SELLE AJA SOOME POPULAARSEMATE SUGUPUUDE ESINDAJAD JA KERRY ISA VÄRSKE MAAILMAVÕITJA.
PIRTU JÄRGLASTEL OLI MITMEID SUURI VÕITE . VORONEZI COLLIEKASVATAJATEL ÕNNESTUS ERINÄITUSE KOHTUNIKUKS PALUDA TUNTUD INGLISMAA KASVATAJA  JOHN BLAKE (CORYDON). NÄITUSE BIS OLI PIRTU TÜTAR!

PIRTU JA RITI TÜTAR VÕITIS MOSKVAS TÕU JA KUIGI SEL AJAL N. LIIDUS TSEMPIONITIITLEID KOERTELE EI ANTUD, SIIS OLI VÕITJA TIITLI KANDJAID PIRTU  LASTE HULGAS PALJU.
EESTI ERALDUMISEL N.LIIDUST KADUSID SIDEMED VENEMAAGA KIIRESTI, PALJUD VÕIDUD, MIS MEIE KOERAD SEAL VEEL SAAVUTASID JÄID MEILE KINDLASTI TEADMATA.
KERRY JA PIRTU ON MEIE KASVANDUSES  KASUTUSES OLNUD 1989-1998 AASTAIL. PRAEGU MEIE KASVANDUSES ELAVATEST  NENDE TÜTARDEST ON KAUNIMAD SEERA, REDY JA FANTA .
VENEMAALT SAABUNUD
VITAS SAINT DUKE ON  AGA KERRY ESIMESE PESAKONNA LAPSELAPSELAPS.
PIRTU  SUURIMAD VÕIDUD OLID PARIMA ISASE TIITEL EESTI COLLIEDE ERINÄITUSEL (KOHTUNIK YÜRJOLA ) JA
TÕUVÕITJA JA NÄITUSE PARIM VETERAN  VABARIIKLIKU KOERTEKASVATAJATE KLUBI NÄITUSEL TALLINNAS. KAHJUKS EI SAANUD TEMAST EST CH, PUUDU JÄI ÜKS SERT. PIRTU OLI SUUREPÄRASE LIIKUMISEGA , KAUNI KEHAEHITUSE JA IDEAALSE SABA ASETUSEGA. LOOMULT SOLIIDNE JA TAGASIHOIDLIK , TÕELINE RÜÜTEL.
PIRTU SURI 2000. AASTA JÕULUDE AJAL 13,4 AASTA VANUSELT.
KERRY elas 12,5 aastat.

1990. AASTAL SAI TEOKS MINU SOOV OMADA SINIST COLLIET. OLIN TUTVUNUD LEENA VIRTANENIGA LAIRDHOLM KASVANDUSE OMANIKUGA JA NANA SAABUS EESTISSEE 4 KUU VANUSELT. KAHJUKS SÜNDIS NANAL 2 KORRAL AINULT ÜKS KUTSIKAS, MÕLEMAD OLID EMASED. ESIMENE KUTSIKAS OLI TRICOLOUR (ISAKS PIRTU )JA SAI MÜÜDUD UKRAINASSE TEINE AGA JÄI MEILE -PAMPARIX BLUE STAR EHK MÄKI. MÄKI ON  ANDNUD 3 PESAKONDA- ÜHE PIRTUGA,TEISE MOORLAND BLACK DIAMONDIGA ja nüüd õnnestus saada 7 kutsikaline pesakond meie oma Mascotiga. Jätsin endale sinise ja tric emase seda liini jätkama.
1990. AASTAL TÕIN SOOMEST RENDILE ITAALIA CAMBIANO KASVANDUSE KOERA JA PERNAU SAATMAR ABSTRUSE 
ANGELIL SÜNDISID TEMAGA KUTSIKAD, ÜKS NEIST- PAMPARIX REALY MERCY JÄI MEILE. KAHJUKS KAOTASID INIMESED SEL AJAL HUVI NÄITUSTE VASTU NING NII POLEGI MERCY LASTE JA PALJUDE TEISTE 90. AASTATEL SÜNDINUD KUTSIKATE KOHTA NÄITUSETULEMUSTEST  KIRJUTADA.
1996. AASTAL TÕIN VENEMAALT OMA HEA SÕBRA T.VÕSOTSKAJA KASVATATUD S/W ISASE
SAINT DUKE .kelle emaliin on meie Assilt. VENEMAALE OLI JUST VÄRSKELT SAABUNUD MITMEID TUNTUD INGLISE KASVANDUSTE KOERI SEALHULGAS KA  DUKE ISA- SANDIACRE KASVANDUSE KOERI HINDAN MA AGA JUBA AMMU.
DUKE ONGI ANDNUD KAUNI ILME JA RIKKALIKU KARVAGA JÄRGLASI. PRAEGU ON KASVAMAS neli DUKE LAST - GOLDEN GLORY (EMA FANTA) JA GOLDEN MAY (EMA REDY) Fairy-Tale /ema Fanta), For-Elise (ema Fatima). REDY-DUKE POEG ON KA MASCOT -TRIC ISANE , KELLE
ESIMESED KUTSIKAD SÜNDISID 2000 SUVEL ja kelle lapsed Sheba ja Salome jätkavad meie mustade ja siniste liini.

 

järgneb

 

 
   

Login form

Search

Calendar

«  June 2024  »
SuMoTuWeThFrSa
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Site friends

  • Create your own site